Müşteri Destek:

0266 7122000

Duşakabin

Duşakabin

Duşakabin, banyo ürünlerinden en çok dikkat çeken ve tasarımsal fark yaratan eşyadır. Duşakabinler, banyonuza farklı bir tarz vererek alışılmışın dışında bir atmosfer yaratır. Bu atmosfer duşakabin modelleri bağlamında değişebilmektedir. Fakat sadece tarz ve estetiksel yönden bir katkı sağlamaz duşakabinler. En büyük özelliği banyonun hijyenini sağlamasıdır. Duşakabinler tamperli ya da tampersiz olarak sınıflandırılır.

 İki duşakabinin de olmazsa olmaz materyali camıdır. Cam, duş sırasında çıkan pis suyun banyo etrafına dağılmasını engeller. Genişliği veya boyutu istenilene göre farklılık gösterebilir. Aynı şekilde duşakabinlerin cam modeli de değişkenlik gösterir. Bazı duşakabinlerin camları bile farklı bir temel yapıda sunulabilir. Yani cam yerine plastik veya sert plastik kullanılabilir.

Duşakabin Cam Modelleri
Duşakabin modelleri imalat edilirken ilk olarak cam seçeneği ele alınır. Cam ya da saydam olacak malzeme ilk etapta kararlaştırılır. Kimi durumlarda cam yerine sert plastik kullanıldığı görülür. Bu durum duşakabin fiyatları veya modelleri bakımında değişebilir. Duşakabinlerde cam kullanılacaksa tamperli ve tampersiz olarak sınıflandırılır. Tamperli camların fiyatları diğerine göre daha fazla olabilir.

Tampersiz Cam
Duşakabin firmaları genelde tampersiz camları müşterilerine önermez. Fakat fiyat farkından dolayı müşteriler tampersiz camlara yönelirler. Normal bir cam olarak duşakabin etrafına yerleşen bu ürün, çeşitli renklerde veya şekillerde bulunabilir. Bu camlar olası şiddetli darbelere karşı pek dayanıklı değildir. Bu özelliği onu tercihlerde en son sıraya koyulmasına sebebiyet verir. Daha ekonomik duşakabin modellerinde tercih edilir. Cam çerçevesi; plastik, ahşap veya seramik olabilir. Tampersiz camlar her çeşit duşakabine entegre edilebilir. İsterseniz tek parça cam şeklinde, isterseniz de parça parça camlar şeklinde duşakabininize yerleştirebilirsiniz.

Tamperli Cam
Duşakabin camı olarak da anılan tamperli camlar, dayanıklılığı veya güvenilirliği ile bilinir. Bu camlar en çok duşakabinlerde kullanıldığı için ‘’duşakabin camı’’ adını almıştır. Tamperli camlar özel bir işleme tabii tutulurlar. Bu işlemler normal bir camı tamperli cam yapmaktadır. Öncelikle cam, 600 derecede ve bir anda ısıtılır. Hemen ardına da soğutulur. Cam olduğundan birkaç kat daha sert bir hal alır. Cam yüzeyi katılaşır veya sertleşir.

Bu işlemin amacı, sıcak ve soğuk dengesini vererek camda birer basınç meydana getirmektir. Bu basınç sayesinde cam olduğundan daha sağlam bir hal alır. Bu ısı işlemlerinden sonra kesme ve taşlama işlemleri yapılır. Bu sayede cam son şekline bir adım daha yaklaşır. En son olarak talaş kaldırma denilen bir işlem cam yüzeyine uygulanır. Artık kullanıma hazır olan tamperli cam için herhangi başka bir işlem yapılmaz.

Tamperli Camın Avantajları
Tamperli camlar, normal camlara göre daha güvenli veya sağlamdır. Özellikle çocuklu evlerde tercih edilen tamperli camlar, kolay kolay hasar almaz. Darbelere karşı son derece dayanıklılardır. Cam kırığı veya kesiği gibi olabilecek kazalar tamperli camlar ile önlenebilir. Çok yüksek şiddette bir datbe aldığında dahi tamperli camlar, normal camlar gibi kırılmaz. Normal camlar küçük parçalar halinde yerlere saçılırken tamperli camlarda bu durum kesinlikle yaşanmaz.

Tamperli camlar; şeffar renkre, mat renkte, füme renginde, altın renginde veya daha birçok renkte bulunabilir. Bu camlara normal camlar gibi şekil veya desen verilebilir. Duşakabin modellerinde en çok tamperli camlar tercih edilir. Fakat sadece duşakabinlerde kullanılmaz. Fırın camlarında, araba camlarında, masa camlarında, özel konutların camlarında tamperli camlara rastlayabiliriz.

Mika Cam
Duşakabin fiyatları konusunda bir değişikliğe sebebiyet veren konu camlardır. Yapay bir plastik türü olan mika camlar, ekonomik duşakabinler için birebir seçenektir. Stiren parçalarının karışmasıyla meydana gelen bir çeşit materyaldir. Mika camın üretimi aynen tamperli camda olduğu gibi ısıtılarak meydana gelir. 100 derecede ısıtılarak istenilen şekle veya kalıba girebilir. Hafif yapısı ve kolay şekil alması onu, en çok tercih edilen duşakabin camlarından biri yapmaktadır.

Duşakabininizi köşe taraflarında istiyorsanız mika cam sizin ilk tercihiniz olmalıdır. Mika cam boyutları müşterinin isteği üzerine azalıp veya artabilir. Dayanıklı bir ürün olan mika cam, darbeleri absorbe etmesiyle bilinir. Bu sayede kırılma veya parçalanma mümkün olmaz. Duşakabin modelleri, camlar ile farklılık yaratır. Mika cam da bu duşakabinlerde kullanılacak ve halen kullanılan materyallerden sadece birisidir.

Hızlı iletişim
  • 0266 7122000
  • 0553 712 20 00
  • info@bandirmasineklik.com.tr
İletişim Formu
Hızlı iletişim